Diş Dostu Kalite Belgesi İle Fark Yaratın!

 

 

Diş Dostu Onayı ile hastalarınıza verdiğiniz hizmetin “kalitesini” belgeleyebilirsiniz. Kliniğinizde en üst seviyede uygulanan “infeksiyon kontrolü” ‘nün uluslararası akreditasyon kuruluşu tarafından denetlenmesi ve onaylanması ile hasta memnuniyeti artar, ekibiniz ile iletişiminiz güçlenir. Koruyucu hekimlik uygulamalarına verdiğiniz önem ile de ülkemizde sağlıklı nesillerin yetişmesine katkıda bulunursunuz.

 

Diş Dostu Derneği Kimdir?

 

 Ağız ve diş sağlığını iyileştirmek için çalışan ve kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Toothfriendly International 1989 Basel, İsviçre’de kurulmuştur.  Diş Dostu Derneği, Toothfriendly International’ın Türkiye’deki yerle kuruluşudur. Derneğin Yönetim Kurulu diş hekimlerinden oluşmaktadır. Derneğe koruyucu hekimliğe inanan diş hekimleri üye olabildikleri gibi, aynı zamanda oral hijyen firmaları ve gıda üreticileri sektöründe faaliyet gösteren firma ve dernekler üye olabilirler. 

 

Diş Dostu tüm dünyada, ürün ve hizmetler için kullanılan bir kalite markasıdır.  Bu marka, üzerinde bulunduğu ürün (sakız, bonbon, çikolata, çay gibi gıda ürünleri, çocuk vitaminleri v.b.) ve hizmetlerin kanıtlanabilir, ölçülebilir ve güvenilir uluslararası kriterlere göre test edildiğini ve bilimsel olarak diş dostu olduğunu anlatır.

 

Kliniğinizde Diş Dostu Onaylı Olmak 

 

Günümüz dünyasında “kalite unsuru” her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır. Hastane gibi büyük işletmeler uluslararası kabul görmüş yönetim sistemleri tarafından akredite edilerek,  hizmet memnuniyetini arttırmak için çalıştıklarını, denetlendiklerini ve mevcut sistemlerini sürekli iyileştirmeyi taahhüt ettiklerini beyan ediyorlar.

 

Sizde Diş Dostu klinik olarak onaylandığınız da, verdiğiniz hizmetin uluslararası kabul görmüş hijyen kuralları çerçevesinde denetlendiğini ve koruyucu hekimlik uyguladığınızı hastalarınız ve tüm çalışanlarınız ile paylaşmış ve belgelemiş olursunuz.

Diş Dostu Onaylı Klinik olmanın şartları nelerdir?

Diş Dostu Onaylı Klinik Projesi’nin iki temel kriteri; onaylanan klinikte uluslararası minimum hijyen kurallarına uyulduğunun ve koruyucu hekimlik uygulandığının belgelenmesidir.

ISO 9001:2008 yönetim sistemi baz alınarak ağız ve diş sağlığı kliniklerine uyarlanarak yazılmış olan, ‘Diş Dostu Yönetim Sistemi Rehber El Kitabı’ klinik yönetimi için bir rehber niteliği taşımaktadır. Uygulanması gereken tüm prosedür, talimat  ve formlar bu el kitabında yer almaktadır.

Diş Dostu Onaylı Klinik Projesine aday klinikler, kendilerini bu el kitabına göre gözden geçirirler. 3 ayı geçmeyecek bir hazırlanma süresinden sonra, Türkiye Akreditasyon Kurumu tarafından akredite edilmiş uluslararası UDEM firması tarafından her yıl değerlendirme amaçlı denetime tabii tutulurlar. Diş Dostu Bilimsel Komitesi tarafından hazırlanmış Rehber El Kitabı ve Kriter Listesi’ne göre UDEM’in deneyimli profesyonelleri kliniği denetler ve iyileştirmeye açık alanları belirler. 

Bu rapor sonrasında, klinik logoyu kullanabilmek için dernek ile bir lisans sözleşmesi imzalarlar.

Diş Dostu Derneği ve Türkiye Kalite Derneği (KALDER)işbirliği

 

Diş Dostu Derneği, 2008 yılında Türkiye Kalite Derneği’nin (KALDER ) üyeliği için başvurmuş, kabul edilmiş ve “Ulusal Kalite Hareketi Kararlılık Sürecini” imzalayan ilk ve tek Ağız ve Diş Sağlığı Sivil Toplum Kuruluşudur.

 

Diş Dostu Onaylı Kalite Belgesi ile Nasıl Fark Yaratabilirsiniz?

 

  • Diş Dostu Onaylı Kalite Belgesi’ne sahip olan Diş Dostu onaylı klinik üyeleri, Uluslararası kalite markası Diş Dostu Logosu’nu kartvizit, web sayfası gibi tüm tanıtım malzeme ve faaliyetlerinde kullanım hakkına sahip olurlar.
  • www.disdostu.org web sayfamızda ‘Diş Dostu Marka’ bölümünün altında yer alan ‘Üye Klinikler’ bölümünde kliniklerin kendi sayfaları yer almaktadır. Kendi yönetimlerinde olan bu sayfalarda klinikler, tanıtım yazısı, bünyelerindeki diş hekimleri, klinik fotoğrafları ve adreslerini paylaşarak, tüketici ile buluşma fırsatını bulurlar.
  • Diş Dostu Dergisi’nde öncelikle Diş Dostu onaylı klinik üyelerinin yazılarına, makalelerine  yer verilir.
  • Diş Dostu Onaylı Kliniklerin tanıtımına ilişkin haberler facebook.com/Disdostudernegi ve facebook.com/DislerYolunda adreslerinde yayınlanmaktadır. Reklam kampanyaları ile daha fazla kişiye ulaşılır.
  • Diş Dostu Derneği ve logosu hakkında dergi, gazete, televizyon ve tüm basın mecralarında haberler çıkmaktadır.
  • Diş Dostu, anne-çocuk blogger günleri düzenleyerek,  diş dostu kliniklerin sosyal medyada duyulmasına katkıda bulunurlar.
  • Özellikle diş hekimi yardımcılarına yönelik eğitimler derneğimiz tarafından 2012 yılından bu yana aralıksız düzenlenmekte ve bu eğitimlerden her üye klinikten iki kişi ücretsiz olarak yararlanmaktadır.
  • Diş Dostu Derneği ‘nin düzenlediği sosyal sorumluluk projelerinde öncelikle gönüllü diş dostu diş hekimleri yer alır.
  • Diş Dostu Onaylı Klinikler için hazırlanan 2-18 yaş arası çocuk ve erişkinlere sunulacak ” Diş Dostu Koruyucu Hizmet Paketleri ” , firma okul vb. kuruluşlara tanıtılır. Bu proje kapsamında hazırlanacak ürün içeren koruyucu bakım setlerindeki malzemeler Diş Dostu onaylı diş hekimlerine özel fiyatlar ile satılır.