Yetişkinlerde Ortodontik Tedavi - Dr. Hakan Dönmez

 

 

Ortodonti uzmanları dişlerin çapraşıklıkları ve çenelerin düzensizliklerini düzeltirler. Beş yıllık dişhekimliği eğitiminden sonra yaklaşık olarak beş yedi yıl uzmanlık eğitimi alarak uzman olurlar. Ortodonti uzmanları ortodontik tedavilerin yalnızca uzmanları tarafından yapılması gerektiğini savunuyorlar!
İdealinde, alt dişlerin düzgün ve kutu gibi, üst dişlerin ise düzgün ve kutunun kapağı gibi olması gerekir. Ortodontik tedavinin en önemli avantajlarından biri şudur; dişler çene kemiği içinde hareket ederler.Kesmeye, kaplama yapmaya gerek kalmadan doğal olarak düzelirler. Yetişkinlerde ortodontik bozukluk olarak; çapraşıklık, seyreklik, ön-yan çapraz kapanış, diş gıcırdatma-aşınma, dişeti sorunları, gömük-devrilmiş-eksik dişler, fırlaklık, açık kapanış, derin kapanış, alt ve üst çenelerin önde ya da geride olması görülebilir. Tüm bu bozuklukların tedavisi, dişleri saran dişeti ve kemik dokusu sağlıklıysa her yaşta mümkündür.
Ortodontik tedavinin ilk günlerinde (sadece üç-beş gün) dişlerin hareket etmeye direnç göstermeleri sebebiyle kişiden kişiye değişen oranlarda ağrı ve sızlama olabilir. Birinci-ikinci haftada dudak ve yanak içlerinde sabit ortodontik aygıtlardan kaynaklanan tahriş oluşabilir. Sonrasında neredeyse tedavinin hiçbir safhasında bu tarz rahatsızlıklar yaşanmaz. Yetişkinlerdeki bazı ortodontik bozuklukların sadece dişleri hareket ettirerek düzeltilmesi mümkün değildir. Ortognatik cerrahi tedavisi ile çenelerin hareket ettirilmesi gerekebilir. İlk önce dişler düzeltilir, ardından çenelerin düzeltilmesi için çene ameliyatı yapılır, son olarak da dişler detaylandırılır ve pekiştirme tedavisine başlanır.

Dişlerin ve çenelerin düzeltilmesi yetmez, düzgün konumlarının korunması ve kalıcılığı da gereklidir. Bu yüzden, ortodontik tedavi sonunda pekiştirme tedavisi yapılır. Fakat pekiştirmenin teşhis ve tedavi planlaması safhasında başlaması ve tedavi sırasında olgunlaştırılması önemlidir.

YER DARLIĞI
Eğer aşırı yer darlığına bağlı çapraşıklık mevcutsa bazen süt dişi olmayan sürekli dişler ve çürük olmayan sağlam dişlerin çekilmesi gerekir. Bu dişlerin normalde çekilmesini kimse istemez. Ancak, eğer dişlerin sağlıklı
ve kalıcı bir şekilde dizilebilmesi için yeterli çene kemiği alanı mevcut değilse diş çekimi yapmamak, düzeltilen dişlerin tekrar bozulmasına yol açar. Böyle bir vakada, diş çekimi yapmak birkaç dişin kaybına yol açsa da, tüm dişler düzgün dizildiğinden daha iyi temizlenebilecek, kutu ve kapak ilişkisinde olacağından daha iyi fonksiyon görecek, daha kalıcı olacak, özetle uzun vadede çok daha sağlıklı olacaklardır.

 

 

 

Yazının devamı için tıklayınız.