Gülüş Anatomisi ve Estetiği Nedir? - Dt. Yeliz Yusufoğlu Sezer

 

 

 

İlk izlenim her zaman çok önemlidir. Şüphesiz estetik ve çekici bir gülümseme başarılı bir ilk izlenim sağlanmasının en önemli anahtarıdır. Estetik olarak tatmin edici bir gülümseme insanların ilgisini daha kolay çekebilmelerini ve size daha pozitif yaklaşmalarını sağlar.

Üst ve alt dudakların çerçevelediği bölge gülüş alanı olarak nitelendirilir. Bu çerçeve içinde dişler ve dişetleri yer alır  Bu alanın estetiği dudaklar, dişler ve dişetleri arasındaki uyum ile belirlenir. Tek başına güzel dudaklara veya büyük parlak ve beyaz dişlere sahip olmak güzel bir gülüşe sahip olunduğu anlamına gelmez. Güzel dudaklar, sağlıklı dişetleriyle çevrelenmiş, sağlıklı ve estetik dişlerle desteklendiği takdirde güzel bir gülüş elde edilmiş olunur.

Kabul edilmesi gereken bir gerçek de “ideal” gülüş diye genel bir kavramın olmadığıdır. Çünkü ideal gülüş genellenemeyen, kişiden kişiye değişen bir olgudur. Tek tip bir gülüş yaratılması ve ideal olarak adlandırılıp herkese uygulanması da mümkün değildir. Uygulansa bile herkeste “ideal” ve estetik olmasını beklemek mümkün değildir. Çünkü gülüş kişiye özgü özelliklere göre tasarlanmalıdır. Ancak o zaman estetik olabilir. Gülüş tasarımındaki amaç kişiye özel, o kişi için ideal, sert ve yumuşak dokuların birbiriyle uyum içinde olduğu “dengeli” bir gülüş yaratmaktır.

 

Yazının devamı için tıklayınız.