AĞIZ KOKUSUNU (HALITOSIS)ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPMALISINIZ?

 

Eyvah ağzım kokuyor!

Eğer çantanızdan ağız spreyini, naneli şeker veya sakızı eksik etmiyorsanız ve insanlar sizinle konuşurken biraz uzak duruyorlarsa, hatta sizin için öpüşmek bile bir sorun ise hemen bir Diş Hekimine gitmenizde büyük yarar vardır. Ağız kokusu çok ciddi bir sorundur ve bir çok hastalığın habercisi olabilir.

Neden ağzım kokuyor?

Ağız boşluğunda yaşayan bakterilerin artıkları olan sülfürlü bileşikler kötü kokuya yol açar. Ölü ve ölmek üzere olan bakteriler sülfür bileşikleri açığa çıkarır. Bakteri tabakaları ve yiyecek artıkları dilin arka tarafında birikir. Dilin yüzeyi oldukça pürüzlü bir yapıdadır ve bakterilerin yaşamasına elverişli bir özelliğe sahiptir. Büyük miktarda sülfür bileşikleri de bu alanlarda birikir. Eğer diş yüzeyi temizlenmezse kısa sürede bakterilerin yaşamasına elverişli bir hal alır.

Ağız içi kaynaklı kokunun başlıca sebepleri nelerdir ?

1-Kokulu yiyecekler(sarımsak, soğan gibi)
2-Diş çürüğü
3-Periodontal(dişeti ve çevre kemik dokusu)hastalıklar
4-Sürekli ağız kuruluğu
5-Tütün kullanma 
6-Yetersiz ağız hijyeni(kötü bakım)


Sinüzite bağlı nedenler
       Sinüzit denilen yüz kemiklerinin içindeki boşluklarda bulunan müzmin iltihap, sarı-yeşil ve kalın kıvamda bir tür akıntının genze akmasına yol açıyor. Bu geniz akıntısının iltihaplı oluşu hastanın nefesine hoş olmayan bir koku veriyor.

Bademcik iltihabına bağlı nedenler
       Ağız bölgesinde müzmin bademcik iltihapları ‘magma’ denilen katı kıvamlı bademcik döküntüsüne yol açarak hastalarda ağız kokusu şeklinde kendini gösteriyor.

Diş ve diş eti hastalıkları
       Diş ve dişeti hastalıkları da ağız kokusuna yol açabiliyor.  Dişeti iltihaplarına bağlı dişler çevresinde oluşan periodontal cepler içinde biriken ve temizlenemeyen gıda artıkları zaman içinde fermente olarak ağız kokusuna neden olurlar.


Mide ve bağırsak sistemini hastalıkları
       Mide ve bağırsak sistemini hastalıkları da ağız kokusu sorununa yol açabiliyor. ‘Reflü’ adı verilen bu hastalık midedeki asit içeriğinin özellikle geceleri yemek borusundan yukarıya hareketle mideden kaçak yapım boğazın arka duvarını, ses tellerinin giriş yerini ve gırtlağı tahriş etmesi durumudur.

Dil kökündeki mantar enfeksiyonları
       Bazı hallerde dil kökündeki mantar enfeksiyonları da ağız kokusuna neden oluyor.

 

Ağız kokusunu önlemek için neler yapmalıyım?

Kötü ağız kokusundan şikayet ediyorsanız öncelikle bu konunun üzerine gitmelisiniz çünkü basit bir müdahale ile bu probleminizden tamamen kurtulmanız mümkün olabilir. Eğer ağız ve dişlerinize yapılan müdahaleden sonra hala ağız kokusundan şikayetçi iseniz diğer sebepleri de araştırmak gerekecektir. Öncelikle bir Diş Hekimine gözükmelisiniz. Önce size tam bir ağız muayenesi yapılır.
İleri dişeti hastalıkları ve/ veya diş çürükleri tedavi edilmelidir.

Ağız enfeksiyonları yok edilmeli gömük, sorunlu dişler çekilmelidir.

İyi bir ağız hijyenine özen gösterilmelidir. Dişlerin tüm yüzleri ve dil sırtı temiz tutulmalıdır. Ağız enfeksiyonları tedavi edildikten sonra gargaralar ve diş macunları da yardımcı olabilir.

Ağız kokusuna karşı doğal çözümler neler olabilir?

Her yemekten sonra diş fırçalamayı mutlaka yapıyorsunuz ama bizim size doğal önerilerimizde olacak

  • Karanfil çiğnemek
  • Günde mutlaka 2 lt su içmek
  • Her diş fırçalamadan sonra dil temizliği yapmak
  • Diş ipiyle diş aralarını temizlemek
  • Çok fazla çay ya da kahve içmemek
  • Baharat ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmak
  • Sigaradan uzak durmak

Şekerli sakız çiğnememek

 

Nefes kokusu hastalık habercisi olabilir mi?