DİŞ EKSİKLĞİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ

1.İmplantlar

2.Sabit Köprüler        

3.Hareketli Protezler

 

1.İmplantlar

     Dental implantlar çene kemiği içinde kökleri ve agız içinde de görünen kısımlar olan gercek dişlere benzerler.İmplant tedavisine ihtiyacı olan hastaya dişhekimi tarafından kemik içine dental implant uygulanır. İmplant belli zaman sonunda kemiğe kaynar tutunur ve kemik içinde dişin kökü rolu oynar.Daha sonra dişhekimi bu yapay kökün üzerine kuronu yani dişin agızda görünen kısmını uygular ki bu diş agızdaki diğer dişler ile görunum ve his olarak hemen hemen aynıdır.

     İmplantlar herzaman her hastaya uygulanabilen tedavi yöntemleri degildir.İmplant uygulamsı bir cerrahi işlem gerektirir. Bu yüzden hastaların genel saglık durumu ve dişeti saglıgı cok iyi durumda olmalıdır.Hastanın kemik yapısı implant uygulaması için yeterli olmalıdır.Agız hijyenleri en ust seviyede olmalıdır.BU yüzden hastanın implant uygulamasına uygun olup olamdıgına sadece dişhekimi karar vermelidir.

     Kemik içerisine implant yerlestirildikten sonra protez uygulaması için bazı vakalarda 6 aya kadar bekleme süresi vardır. Bazı tip implant uygulamalarında kuron kök baglantısını saglamak için 2. bir cerrahi işleme gerek duyulmakta ve protez daha sonra hastaya uygulanmaktadır.Bircok asamalı bi tedavi yontemi oldugu için protezlerin yapım süresi dahi bazen 1 ayı bulabilmektedir.

     İmplant cerrahisi genellikle muayenehanelerde lokal anestezi altında uygulanmaktadır.Ancak hastanın tercihine ve vakaya göre hastanelerde genel anestezi altında da rahattlıkla uygulanabilmektedir.Cerrahi islem öncesi dişhekiminiz gerekli koruyucu tedavi yötemlerini ( antibiyotik ted., diet etc.) ve agız hijyenini üst seviyeye cıkarmak için gerekli agız bakım yöntemlerini size anlatacaklardır.

     Dental implantlar diş eksiklerinin tedavisinde kullanıldıkları gibi aynı zamanda da tam ve parsiyel protezleri desteklemek ve stabilizasyonlarını saglamak içinde kullanılmaktadırlar.

 

2.Sabit Köprüler

     Sabit köprüler bir veya birden fazla dişeksikliklerinde meydana gelen boşlukları doldurmak için uygulnan tedavi yöntemleridir.Sabit köprülerin yapıstırılması, simantasyonu ve yerlerinden tekrar cıkartılmaları sadece dişhekimleri tarafından yapılabilir.

     Agızda bulunan dişlerin saglıgını korumak ve normal bir agız fonksiyonunu saglayabilmek sabit köprü uygulamasının birincil nedenleridir.Yüzünüzün dogal görünümünün korunmasına ve dudaklarınız ile yanaklarınızın desteklenmesine ve doldurulmasına yardımcı olurlar.

     Sabit köprüler agızda kesilmiş olan destek dişlerin üzerine simante edilirler ve kaybedilmiş diş veya dişlerden olusan boşlukları doldururlar.Kesik dişler üzerine gelen kuronlara çekilmiş olan dişin boşlugunu dolduracak olan ve bu dişin tüm fonksiyonlarını yerine geteirecek olan  yapay diş veya dişler baglanmıstır.Kesik dişler üzerine simante edilmiş kuronlar köprüye destek ve tutucu görevi üstelenirler.

      Sabit köprü materyalleri degisiktir.Altın , metal-porselen ,full porselen köprü calısmaları vardır.Dişhekiminiz size hangi tip ve cins sabit köprü uygulanması gerektiğine karar verecektir.

     Gercek diş hissi vermeleri ve dişin tüm fonksiyonlarını yerine getirebilmeleri ,takıp cıkartma işlemine gereksinim olmamaları en buyuk avantajlarıdır.

 

 

3.Hareketli Protezler

     Bu tip protezler hastaların istedikleri zaman çıkartıp temizleyip tekrar takabildikleri tip protezlerdir.

     Hareketli protezler bazen metal alt yapı ile birbirine baglı dişeti renginde plastik yapı üzerine yerleştirilen takım dişlerden oluşmaktadır.Agızdaki kalan gercek dişlere metal tutucu veya kroseler ile tutunmaktadır.Bu protezlerin ve tutucuların bircok tipi vardır.Bu yüzden hangi tip protezin size en uygun olduguna dişheliminiz karar vermelidir.

     Hareketli protezleri takıp cıkartmak belli bir deneyim gerektirmektedir.İlk birkaç hafta hastalar cok zorlanabilmektedirler.Hekiminiz size protezi ne kadar takmanız ve ne zaman cıkartmanız gerektiğini acıklayacaktır. Coğu zaman ilk kullanmaya baslayan hastalara baslangıcta 24 saat takmaları tavsiye edilir.Bu süreç geçici olarak cok rahatsız edici olabilmektedir ancak gecici sorunları cözebilmek için en gecerli ve kısa yol budur.Bazı bölgelerin cok fazla basınca maruz kalması sonucu yara ve vuruklar olusabilmektedir ancak dişhekiminiz bu bölgeleri hemen düzeltir.Protezi kullanmaya tamamen alıstıktan sonra hekiminiz size protezinizi gece yatarken cıkarmanızı ve gündüzleri takmanızı tavsiye edebilir.

     Dişleri kaybettikten sonra yemek yeme ve konusma fonksiyonlarını tekrar tam olarak kazanabilme deneyim ve belli bir süreç gerektirmektedir.Zaman içinde protezlerde uyum bozukulugu ,kırılma , catlamalar olabilmektedir ancak bunlar dişhekiminiz tarafından kolaylıkla cözulebilecek sorunlardır.

     Tamirlerinin cok kolay olması ve düsük maliyetleri en büyük avantajlarıdır ancak diğer alternatif çözümlere nazaran agız içinde stabilizasyonları cok zayıftır.