Yeni Protez Kulanmaya Başlayan Hastalara Öneriler

Yeni yapılan bir hareketli protezi takmak ve cıkartmak biraz deneyim gerektirir.İlk baslangıcta hastaya rahatsızlık vermesi ve zorlanması cok normaldir. Dişhekiminiz ilk basta protezinizi ne kadar süreyle takmanız  ve ne zaman cıkartmanız gerektiğini söyleyecektir.Ancak ilk basta sizden sürekli takmanız istenecektir.Bu baslarda cok rahatsız edici bi durumdur ancak protezin uyumu için en kısa ve gecerli yöntemdir ve de geciçidir.Eger protez bi noktaya cok fazla basınç uyguluyorsa bu bölgece yara ve protez vurugu olusacaktır ancak dişhekiminiz bu rahatsızlıgı kolaylıkla çözümleyecektir.

     Hasta ilk baslangıçta mutlaka yumusak seyler ve bunları küçük parçalar agzına alıp  yemelidir. Çiğneme işlemini heriki taraftada yapmalı  ve basıncı heriki tarafada esit dagıtmaya calışmalıdır.Protezi kullanmaya alısma döneminde sert veyapışkanlı seyler yememeye , sakız çiğnememeye özen göstermelidir. Daha sonra agız dokuları protezin varlığına ve protezi kullanmaya alısınca sert besinleride rahatlıkla yiyebilecektir.

     Diş eksikliği hastanın konusmasını oldukca etkiler ,güçlestirir. Takılan yeni protez hastanın konusma fonksiyonunu duzeltecektir ancak ilk baslarda hastalar diksiyon ve telafuzda zorluklar cekebilirler. Bu sürecte yüksek sesli okuma yapılması tavsiye edilir. Söylenmesinde zorluk cekilen kelimeler kısa aralıkla sıkça yüksek sesle tekrarlanmalıdır. Böylelikle dil ve yanaklar proteze uyum saglayacak ve hastanın konusması toparlayacaktır.

     Protezin takılıp cıkartılması da alısana kadar oldukca özen ister. Baslangıcta mutlaka takma ve cıkarma işlemleri normal bir havlu veya ıslak kagıt havlu üzerinde yapılmalıdır çünkü kazara elden düsürülürse sert zemin üzerinde protezde kırılma olacaktır.

     Protez her yemekten sonra cıkarıp yıkanmalı ve hergün düzenli olarak fırçalanmalıdır.Üzerindeki besin artıkları ,plaklar protezden uzaklastırılmalıdır.Sadece su altına tutup yıkamak yeterli degildir.En iyisi özel olarak dizayn edilmiş olan protez fırcaları ile protezin temizlenip bakımının yapılmasıdır.Ama bunun yoklugunda normal bir dişfırcasıda temizlik için kullanılabilir. Proteze zarar verbilecek sert materyaller ile temizlik yapmaktan kacınılmalıdır. Temizlik yapılan suyun cok tazyikli olmamasına dikkat edilmelidir.Tazyikle beraber elinizden lavabo içine düserse protezin kırılmasına sebep olabilir.Protezin temizlenmesinde ev temizliğinde kullanılan kimyasal maddeler ve deterjanlar kullanılmamalıdır.El sabunu veya diş macunu kullanılabilir ancak diğer malzemeler oldukca abresiftir ve protezinizin zarar görmesine sebep olacaktır.

     Eger agzınızda gercek dişlerinizle baglantılı protezler kullanıyorsanız bu dişlerinizin bakımına ve temizliğine ayrı bi önem vermeniz gerekmektedir.Bu dişlerin kaybında protezinizin kullanımında mutlaka ciddi sorunlarla karsılacaksınızdır.

     Hareketli protez mutlaka ıslak bi ortamda muhafaza edilmelidir.Aksi takdirde boyutlarında ve seklinde bozulmalar olacaktır. Uyku esnasında protez içinde protez temizleme tableti olan veya normal su içerisinde tutulmalıdır.

     Yaşa ve protezin uzun süre kullanımına bağlı ollarak  agız içindede dogal olarak degişiklikler olacaktır ki bu degişiklikler protezinizin agzınıza olan uyumunda bozukluklar yapacaktır.Kemik ve dişeti yapınızda olabilecek degişiklikler protez altında aralıklar olusturabilecek ve bu bölgelere yemek artıkları dolacaktır. Bütün bunalrın sonucunda protezin agızda yara ve vuruk olusturma ihtimali vardır. Böyle bi durum olursa kesinlikle kendiniz bu durumu düzeltmeye calısmayınız ve hemen dişhekiminize gidiniz aksi takdirde proteze ve kendi saglıgınıza zarar verebilirsiniz. Özellikle tutuculugu azalan kroseli (kancalı) protezlerde kroseleri kendiniz sıkar protezi elinizde burarsanız geri dönüşü olmayan zararlara yol acarsınız ve protezi bir daha kullanamayabilirsiniz. Protezde bi kırılma olursa evde bulunan yapıstırıcılar kesinlikle kullanılmamalıdır.Çünkü genellikle bunların içinde insan saglığına zararlı kimyasal maddeler bulunmaktadır.Eger protezde kırılma, diş kaybı, çatlama veya cilasında bozulma olursa en kısa zamanda dişhekiminize gitmelisiniz.Gerekli olan tamir ve düzeltmeleri sadece dişhekiminiz yapabilir..

     Agıza takılan yeni bir protez vücud için yabancı bir maddedir ve buna alışmada güçlük çekilmesi sık rastlanan ve cok normal bi olaydır.Bu yüzden protez kullanmaktan kesinlikle vazgecmemeli kendinizi alıstırmaya calısmalısınız.Bir süre sonra proteze alısacak ve agzınızda protez oldugunu unutacaksınızdır.


Tarih:2011-01-09

Yorumlar

Bu blog için henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Yorum eklemek için üye olmanız gerekir. Üye iseniz giriş için tıklayınız.