Hospital Manager Dergisi Prof. Dr. Hakan Özyuvacı Röportajı

 

“Kalite konusunda daha alınacak yolumuz var”

“Sağlık hizmetlerinde Toplam Kalite Yönetimi uygulamaları henüz yeterli düzeyde değil, yaygınlaşması şart. Gerekli kalitede hizmet verilebilmesi ve belli bir çizginin yakalanabilmesi için henüz daha alınacak yolumuz var”

 Ağız, Diş ve Çene Hastalıkları ve Cerrahisi İmplantoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Özyuvacı, hospitalmanager’in sorularını yanıtladı.

Sağlık kuruluşları için kalite, hiç bitmeyen bir yolculuk olarak tabir ediliyor. Kliniğiniz bu yolculuğun neresinde yer alıyor?

 

Kliniğimiz bu yolculukta daima en ön saflarda hareket etmek amacındadır. En yeni, en güncel gelişmeleri takip ederek modern, huzurlu ve güler yüzlü bir çalışma ortamıyla hastalarımıza güven verecek ve onları rahatlatacak bir hizmet vermek için çalışıyoruz.

Diş Dostu tarafından akredite olmanın yararları neler? Kalite onay belgesinin sağladığı imkanlarını kısaca değerlendirir misiniz?

 Diş dostunun akreditasyonu objektif bir değerlendirme sağlıyor. Herhangi bir çıkar ilişkisi gütmeden kalitemizi tasdikleyen bu belge sayesinde, çok emek vererek sağlamaya çalıştığımız kalitemizi ve vizyonumuzu belgelemiş oluyoruz. Belgemizi gören hastalarımızın da güven duygusu perçinleniyor.

 Diş Dostu klinik denetleme ve belgelendirme sürecinde kliniklerin zorlandığı aşamalar neler? Kısaca anlatır mısınız?

En çok zorlanılan aşamanın sterilizasyon ve dezenfeksiyon, hijyen kontrolü olduğunu düşünüyorum. Ne yazık ki, sterilizasyon ve dezenfeksiyon en çok efor gerektiren, maliyetli ve bu sebeple maalesef ihmal edilen unsurlardan biri. Ancak unutulmamalı ki hijyen, kaliteyi belirleyen temel taşlarından biridir ve sağlık sektöründe her şeyden çok dikkat edilmesi gereken faktördür.

Diş sağlığı hizmeti özelinde kalite kavramının bileşenleri size göre neler?

Yenilikleri ve gelişmeleri takip etmek: çağı yakalamak, Hijyen kurallarından asla ödün vermemek, Güler yüzlü ve profesyonel bir ekip…

Sağlık hizmetlerinde Toplam Kalite Yönetimi uygulamaları sizce yaygın ve yeterli düzeyde mi? Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler ve özel hastaneler/klinikler ekseninde değerlendirir misiniz?

Henüz yeterli düzeyde olduğunu düşünmüyorum, biraz daha yaygınlaşması şart. Türkiye çok büyük ve kalabalık nüfusa sahip bir ülke, sağlık alanında hizmet veren çok fazla kuruluş var. Bunların her birinin gereken kalitede hizmet verebilmesi ve belli bir çizgiyi yakalayabilmesi için henüz daha alınacak yolumuzun olduğunu düşünüyorum.

Kalite programlarının hasta güvenliğine sunduğu katkılar neler?

Kalite programları bir standardizasyon oluşmasını sağlıyor ve objektif bir değerlendirme yapılmasına imkan veriyor. Üçüncü bir kurum tarafından kalitesi onaylanmış ve belgelenmiş bir kuruma hastaların da güveni artıyor. Ayrıca, güvenliği kanıtlanmış, hijyenden tam not almış bir klinik hastalarının güvenini kazanacağı gibi bu kalitesinden ödün vermemek amacıyla daha motive olarak çizgisini korumaya çalışacaktır.

Sağlık kuruluşları için en zor ve hassas konu olarak ifade edilen hasta memnuniyeti sizce hangi etkenlere bağlı?

Hasta memnuniyetinde en temel faktör hekim ve hasta arasındaki ilişki, karşılıklı güven duygusu. Bunu kaliteli ve güler yüzlü bir hizmet, farklı tedavi alternatiflerinin sunulabilmesi ve gerçekleştirilebilmesi takip etmektedir.

Kliniğinizde hasta memnuniyeti ölçülüyor mu?

Elbette. Ancak herhangi bir anket yapmıyoruz bu hususta. Benim hastalarımla olan ilişkim her zaman için son derece samimi ve özeldir, yorumlarını, şikayetlerini ve isteklerini birinci ağızdan mutlaka bana söylerler, kliniğimde bu eleştiriler doğrultusunda bir düzeltme yapılması gerekiyorsa böylelikle buna ben öncü olurum.

Kliniğinizde hasta sadakatini sağlama yönünde aldığınız tedbirler neler?

Verdiğimiz hizmetin kalitesi bizim esas önlemimiz. Kalitemizi belirleyen unsurlardan biri de hastalarımızı düzenli takip altında tutuyor olmamız ve kontrollere çağırmamızdır.

Rekabetin hızla tırmandığı ve hizmetin her yerde alınabildiği bir dönemde yaşıyoruz. Alanınızda faaliyet gösteren işletmelerin gelecekte de başarılı hizmet sunabilmesi sizce hangi etkenlere bağlı olacak?

Sürekliliğin sağlanabilmesi, hasta sirkülasyonunun devam etmesine bağlı. Hasta sirkülasyonunun devamı da az önce diğer sorularda bahsetmiş olduğumuz esaslara dayanmakta aslında; kaliteden ödün vermemek, çağa ayak uydurmak, profesyonelliğimizi kaybetmeden güler yüzlü hizmet vermek.

 

 

 

 

 


Tarih:2012-11-02

Yorumlar

Bu blog için henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Yorum eklemek için üye olmanız gerekir. Üye iseniz giriş için tıklayınız.